A cukorbetegség (diabetes mellitus) számos kis és nagyérrel kapcsolatos szövődménnyel jár együtt, például szemideg hártya (retina)-, vese-, ideg- és szívérrendszeri betegségeket okozhat. A kórlefolyás összetett, anyagcsere és keringési zavarokat, emelkedett vérzsírt, inzulinrezisztenciát, magas vérnyomást és az immunműködési zavarokat okozhat. A cukorbetegség és a szájbetegségek közötti kapcsolat az elmúlt évtizedekben jelentős figyelmet kapott. A Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) 2009-ben tette közzé az a száj egészségéről szóló útmutató a cukorbetegek számára. A cukorbetegség szájüregi tünetei főleg a betegség hosszú távú következményei, ezért a figyelem leginkább a krónikus szövődményekre fókuszál. A cukorbetegségek esetében fokozott a szájüregi szövődmények iránti hajlam.

  • Fogágybetegségek
    A fogágybetegség a fogíny visszafordítható gyulladástól a fogak körüli tartószerkezetek visszafordíthatatlan pusztulásáig terjedhet. A legújabb megközelítés szerint a cukorbetegség ugyanúgy érkárosodás révén károsítja a fogágyat, mint ahogyan a szemideg hártya-, az ideg- és a veseszövettel teszi.
  • Fogszuvasodás
    A fogszuvasodás tulajdonképpen a fog kemény szöveteinek (zománc, dentin, gyökércement) megsemmisülése, ami az elfogyasztott szénhidrátok bakteriális erjesztéséből származó savas környezet miatt következik be. A cukorbetegek fogékonyabbak fogágybetegségre, az ebből következő fogíny visszahúzódás révén szabaddá váló gyökérfelszínen pedig nagyobb valószínűséggel alakul ki szuvasodás. A cukorbetegeknél gyakran a nyálelválasztás mennyiségének csökkenése, illetve összetételének megváltozása tapasztalható, mivel a nyál a szájüregi savas környezet tekintetében pufferként működik, így összességében ez is a fogszuvasodás valószínűségét növeli.
  • Szájszárazság
    A szájszárazság alatt a nyálelválasztás objektív csökkenését, vagy a páciens szájszárazságának szubjektív tapasztalatát értjük. Annak ellenére, hogy ezek a feltételek szorosan összefüggenek egymással, mégsem következik egyik a másikból. A nyálmirigyek kiválasztását az autonóm idegrendszer szabályozza, így a cukorbetegséghez társuló idegszövet sérülés szerepet játszhat a szájszárazság kialakulásában. A cukorbetegek nyálmirigyeinek szerkezeti változásáról is számos említés található a szakirodalomban.
  • Ízérzés zavara
    A szájszárazság növeli az ízérzészavarra való hajlamot. Továbbá, mivel az ízérzés szenzoros idegi funkció, cukorbetegséghez társuló idegszövetkárosodás a betegek ízérzésének károsodásával társulhat.
  • Égő száj szindróma
    Krónikus fájdalom szindróma, melynek kiváltó ok nélküli elsődleges és alapbetegség következtében kialakuló másodlagos formáját különböztetjük meg. A szindrómában szenvedő betegekre jellemző az égő-, forrázó-, bizsergő- vagy zsibbadó érzéssel járó fájdalom a száj egy vagy több területén, például a nyelven, az ajakakon vagy a kemény szájbadon. Jelentős átfedés van más cukorbetegséghez társuló szájüregi állapotokkal és panaszokkal. Klinikai kutatások összefüggését figyeltek meg a cukorbetegséghez társuló idegszövet károsodás és az égő száj szindróma között, mely jelenleg is vizsgálat alatt áll.
  • Szájnyálkahártya elváltozások
    A cukorbetegekben megnő a candidaval összefüggő szájnyálkahártya elváltozások előfordulásának valószínűsége. Nagy valószínűséggel a csökkent immunválasz lehetővé teszi a candida fajok számára, hogy panaszokat okozzanak. A fekély, ajakgyulladás, pigmentáció, hasadt-, illetve térkép nyelv, leukoplakia, lichen és egyéb lichenoid elváltozások valószínűsége cukorbetegek esetében lényegesen magasabb, de a diabeteses kapcsolatot máig kutatják. Az említett nyálkahártyaelváltozások rákmegelőző állapotok lehetnek.
  • Szájüregi daganatok
    A köznyelv a szájüreg rákjai alatt az ajak-, nyelv-, szájüreg- és garat rosszindulatú elváltozásait érti. A szájüregi és garat rákok a hatodik leggyakoribb rosszindulatú elváltozások. A kockázati tényezőt a dohányzást, rendszeres alkoholfogyasztás, fokozott napfény behatást, sugárzást, vírusok fertőzést (pl.: HPV, HIV) és immunzavart azonosítottak. Átfogó vizsgálatok igazolták, hogy a cukorbetegek esetében megnő a rák kialakulásának kockázata, és ez igaz a szájüreg tekintetében is. A pontos kórlefolyás jelenleg is vizsgálat tárgyát képezi. Számos kutatás szerint a cukorbetegség a – szájüregi rákmelegelőző állapotnak tekinthető – leukoplakia független előrejelzője. Megfigyelések szerint a cukorbetegség negatívan befolyásolja a szájüregi laphámsejtes rákban érintettek kilátásait.
  • Állkapocs ízületi panasz (TMD)
    A késői glikációs végtermékek kötőszövetre gyakorolt káros hatása miatt a cukorbetegségben szenvedő betegek hajlamosak az ízületi rendellenességekre, mely az állkapocs ízületét is érintheti. Ezen túlmenően a diabeteses idegszövet sérülés is hajlamosít az ízületi panaszokra. Jelenleg is vizsgálat tárgyát képezi, hogy a cukorbetegséghez kapcsolódó kisérbetegség milyen mértékben károsítja az ízületi felszíneket.
  • Fogbél elhalása, gyökércsúcs körüli gyulladás
    A fogbél elhalása a gyökércsatornákban és a pulpakamrában található sejtek és szövetek pusztulását jelenti, amely okozhat tüneteket, de lehet tünetmentes is. A gyökércsúcs körüli gyulladás a fogbél elhalását követően jön létre, amikor is a kórokozók a fog belsejéből a gyökércsúcson túlra jutnak. Az emelkedett vércukorszinthez kapcsolódóan a fogbélben fokozott gyulladásos reakciót a szerkezeti elemeinek károsodását, míg a gyökércsúcson túl kialakuló gyulladás esetén csökkent immunválaszt figyeltek meg.
  • Implantátum körüli betegség
    Gyulladásos elváltozások a fogászati implantátumok körüli szövetekben. Az implantátumot körülvevő lágyszövetek és csontszövet gyulladását különböztetjük meg. Úgy gondolják, hogy a rosszul kontrollált cukorbetegség növeli a implantátum körüli gyulladás kockázatát. Klinikai megfigyelések alapján az implantátumok körüli nyálkahártya vérzési hajlama magasabb átlagos vércukorszinttel (HbA1c) társul.

Számos szájüregi szövődmény gyakoribb cukorbetegségben szenvedő betegek esetében, ideértve a fogágybetegséget, a szájszárazságot, a fogszuvasodást, a szájüregi candida fertőzéseket, a szájüregi rákot és az ízérzészavarokat. A szájüregi szövődmények életminőségre gyakorolt jelentős hatását figyelembe véve, a cukorbetegség kezelésében a szájüregi kórképek megelőzése és korai kezelése döntő fontosságú!

Kérje ingyenes telefonos konzultációnkat!

Nem gond, ha még nem tudja, hogy milyen kezelésre lenne szüksége, vagy egyéb kérdés merült fel. Azért vagyunk, hogy segítsünk! Adja meg elérhetőségét és kolléganőnk részletesen tájékoztatja a lehetőségekről és felméri, hogy melyik szakemberünk tud Önnek segíteni.





    Írja meg, hogy hétköznapokon mikor kereshetjük, és alkalmazkodunk az Ön idejéhez!